Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

2024: zgłoszenia

For English change the language version of the website.

 

Nabór zgłoszeń na konferencję został przedłużony do 31 maja 2024 r.

 

Zaproszenie na konferencję

Mamy przyjemność zaprosić Państwa na międzynarodową konferencję naukową pt. „Dane i język. Perspektywy badań w cyfrowych edycjach źródeł historycznych”. Konferencja ta ma być miejscem spotkania i prezentacji badań prowadzonych przez badaczy i praktyków łączących w swojej pracy zainteresowanie źródłami z metodami oferowanymi przez nowe narzędzia cyfrowe. Skierowana jest ona do historyków, literaturoznawców i językoznawców, a także do wszystkich tych, którzy w swoich badaniach nad dokumentami próbują sięgnąć po nowe technologie informacyjne.

Data: 13–15 listopada 2024 r.
Miejsce: Uniwersytet Warszawski
Temat: Dane i język. Perspektywy badań w cyfrowych edycjach źródeł historycznych

W czasie znaczonym niezwykłymi postępami technologicznymi, cyfrowe opracowanie źródeł historycznych jawi się jako atrakcyjny badawczo obszar studiów. Nasza konferencja ma na celu prezentację zagadnienia cyfrowych edycji w wielu aspektach. Szczególnie interesuje nas problem opracowania warstwy danych w edycji cyfrowej oraz sposób traktowania języka w cyfrowych edycjach źródeł historycznych. Zapraszamy Państwa do udziału w konferencji i do zaprezentowania wyników Państwa prac. Proponujemy następujący zakres tematyczny:

  • Aktualne edycje cyfrowe źródeł historycznych i metodyka ich przygotowania
  • Standardy i praktyki kodowania tekstów
  • Wyzwania i możliwości związane z digitalizacją źródeł historycznych
  • Multidyscyplinarne podejścia do edycji cyfrowych
  • Techniki przetwarzania języka naturalnego dla cyfrowych edycji historycznych
  • Praktyki badawcze w zespołach opracowujących cyfrowe edycje
  • Zachowanie wytwarzanych danych i zarządzanie nimi

Konferencja ma być w naszym zamierzeniu miejscem komunikowania wyników prac, ale też ma stanowić swego rodzaju platformę służącą nawiązywaniu kontaktów, współpracy i wymiany poglądów, wydarzeniem sprzyjającym dialogowi badaczy. Zachęcamy pracowników naukowych, doktorantów oraz profesjonalistów zainteresowanych humanistyką cyfrową, badaniami historycznymi, studiami z zakresu literatury i języka, a także pokrewnymi dziedzinami, do wzięcia udziału w tym wydarzeniu.

Konferencja będzie prowadzona zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Zapewnione zostanie tłumaczenie symultaniczne, aby wszyscy uczestnicy mogli w pełni uczestniczyć w prezentacjach i dyskusjach.

Zgłoszenia wraz z abstraktami do 2000 znaków prosimy przesyłać do 31 maja 2024 r. (termin przedłużony) na adres e-mail: konferencja.phc@uw.edu.pl.

Nie przewidujemy opłaty konferencyjnej.

Na rok 2025 planujemy wydanie materiałów pokonferencyjnych w formie numeru specjalnego czasopisma „Roczniki Humanistyczne”, zeszyt 2: Historia. „Roczniki Humanistyczne” są obecne w bazie Scopus, a w komunikacie Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. utrzymano je na poziomie 100 punktów. Warunkiem ukazania się artykułu w „Rocznikach Humanistycznych” jest zakwalifikowanie go do druku przez redakcję oraz uzyskanie pozytywnych recenzji zewnętrznych.

Organizatorzy: Wydział Historii UW, Wydział Nauk Humanistycznych KUL, we współpracy z Fundacją Działań Cyfrowych.

Komitet organizacyjny: mgr Iga Bąska (UW); dr Aleksandra Kuligowska (UW); dr hab. Wojciech Kruszewski, prof. KUL (KUL); dr Hanna Rajfura (UW).