Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Cyfrowe czwartki

Idea

By poszerzać wiedzę o narzędziach cyfrowych z powodzeniem wykorzystywanych w humanistyce, Pracownia organizuje cykl comiesięcznych spotkań pt. „Cyfrowe czwartki”. Prelegentami będą badacze, którzy zrealizowali lub realizują własne projekty z zakresu humanistyki cyfrowej dotyczące różnych typów źródeł pochodzących z różnych epok. Podczas „Cyfrowych czwartków” będzie można posłuchać o możliwościach, jakie technologie cyfrowe otwierają przed badaniami humanistycznymi, przedyskutować ich zastosowanie na konkretnych przykładach oraz poznać narzędzia, które można wykorzystywać we własnej pracy badawczej.

 

21 marca 2024 r.

dr Paulina Komar (Wydział Historii UW)

Statystyka dla historyka, czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o metodach statystycznych, ale boicie się zapytać

godz. 15.00–16.30

sala E, Wydział Historii UW, oraz transmisja na żywo na Facebooku (na profilu głównym Wydziału Historii UW)

O prelegentce

O spotkaniu: Wykorzystanie metod statystycznych, powszechnie stosowanych dotychczas w naukach ścisłych, społecznych i przyrodniczych, stopniowo uzupełnia tradycyjne sposoby prowadzenia badań humanistycznych. Regresja liniowa jest jednym z podstawowych narzędzi statystycznych pozwalającym na badanie i porównywanie zależności między dwiema zmiennymi. Służy do testowania hipotez lub przewidywania wyników i nie wymaga żadnego specjalistycznego oprogramowania poza arkuszem kalkulacyjnym. Warsztat pokaże zarówno teoretyczne podstawy tego narzędzia (na przykładzie Microsoft Excel), jak i jego praktyczne zastosowanie, a także sposób interpretacji wyników.

 

 

 

29 lutego 2024 r.

dr Joachim Popek (Uniwersytet Rzeszowski)

Przestrzeń historyczna w świecie cyfrowym. Historyczny GIS – od digitalizacji do analizy nowych układów

godz. 15.00–16.30

sala A, Wydział Historii UW, oraz transmisja na żywo na Facebooku (na profilu głównym Wydziału Historii UW)

O prelegencie: biogram na stronie Uniwersytetu Rzeszowskiego

 

 

 

14 grudnia 2023 r.

dr Marta M. Kacprzak (Gabinet Zbiorów XIX Wieku BUW)
Maria Fronczak (Oddział Obsługi Informatycznej BUW)
Łukasz Ratajczak (Gabinet Rękopisów BUW)

Konopnicka odkryta na nowo, czyli jak stare zamienić w nowoczesne. Projekt Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie – Konopnicka na Dobrej

godz. 15.00–16.30

sala E, Wydział Historii UW, oraz online (Zoom); spotkanie będzie również transmitowane na żywo na Facebooku (na profilu głównym Wydziału Historii UW)

Wszystkich zainteresowanych przybyciem stacjonarnym i zdalnym na Zoomie prosimy o rejestrację za pomocą formularza.

O prelegentach:

Marta M. Kacprzak – doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, kustosz w Gabinecie Zbiorów XIX Wieku Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, nauczyciel akademicki. Historyk literatury polskiej, badaczka literatury i kultury epok dawnych oraz ich recepcji w XIX wieku, XIX-wiecznej historiografii literatury, historii książki, a zwłaszcza dziejów edytorstwa polskiego w latach 1801–1918. Autorka m.in. opracowań z historii edytorstwa dzieł literackich w XIX wieku. Współedytorka pism Mikołaja Reja, literatury okolicznościowej XVII wieku, korespondencji i publicystyki sprzed 1918 roku.

Maria Fronczak – absolwentka informatyki i międzywydziałowych indywidualnych studiów humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Pracuje w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie i w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk, gdzie zajmuje się m.in. informatyczną stroną projektów naukowych i popularyzatorskich oraz humanistyką cyfrową.

Łukasz Ratajczak – pracownik Gabinetu Rękopisów Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Obszar pracy zawodowej to m.in. opracowanie spuścizn, popularyzacja zbiorów rękopiśmiennych, koordynacja działań crowdsourcingowych w BUW. Zainteresowania badawcze skupione wokół historii filozofii polskiej, Szkoły Lwowsko-Warszawskiej oraz jej twórcy, prof. Kazimierza Twardowskiego. Współautor licznych edycji wykładów akademickich Kazimierza Twardowskiego, Władysława Tatarkiewicza, Izydory Dąmbskiej i Danieli Gromskiej, jak również innych, pomniejszych opracowań w zakresie XIX- i XX-wiecznej filozofii polskiej. Pomysłodawca platformy transkrypcyjnej TranskriBUW, nad której stworzeniem na potrzeby rękopiśmiennych zasobów BUW aktualnie pracuje i którą będzie po uruchomieniu kierował.

 

 

 

16 listopada 2023 r.

dr hab., prof. UwB Piotr Guzowski i dr Radosław Poniat (Uniwersytet w Białymstoku)

Historia statystyką pisana. Budowa i analiza baz danych do badań nad historycznymi populacjami

godz. 15.00–16.30

sala E, Wydział Historii UW, oraz online (Zoom; prosimy o rejestrację za pomocą formularza); spotkanie będzie również transmitowane na żywo na Facebooku (na profilu głównym Wydziału Historii UW)

O prelegentach: dr hab., prof. UwB Piotr Guzowski, dr Radosław Poniat

 

 

 

19 października 2023 r.

dr Jakub Kuna (UMCS, Lublin)

Tysiąc historii na jednej mapie – HGIS Lublin, geoportal inny niż wszystkie

godz. 15.00–16.30

sala A, Wydział Historii UW, oraz online (prosimy o rejestrację za pomocą formularza)

O prelegencie: biogram na stronie Centrum Sztucznej Inteligencji i Modelowania Komputerowego UMCS

Zapis transmisji ze spotkania dostępny jest na Facebooku na profilu Wydziału Historii UW na stronie wydarzenia